Toshiba, 20 milyar dolarlık satın alma teklifi aldı, hbrler.com

1939 yılında kurulan ve tüketici elektroniği denince sayılı şirketler arasında gösterilen Japon devi Toshiba1985 yılında girdiği dizüstü bilgisayar pazarından geçtiğimiz yıl çekilmişti.

2010 yılına kadar laptop pazarında liderliği kimseye bırakmayan Toshiba, rakiplerinin arayı kapatmasıyla tüm hisselerini Sharp’a sattı. Şimdi ise Japon şirketin tamamen satılabileceği hbrleri manşete geldi.

20 MİLYAR DOLARLIK TEKLİF

Toshiba, özel sermaye şirketi CVC Capital Partners’tan, tamamlanması halinde 20 milyar doları aşan bir değere sahip olabilecek bir satın alma teklifi aldığını açıkladı.

Toshiba, CVC Capital Partners’tan daha fazla ayrıntı isteyeceğini söylerken, teklifi dikkatle değerlendireceğini belirtti.

TOSHIBA’NIN PİYASAYA DEĞERİ 15 MİLYAR DOLARIN ÜSTÜNDE

Borsa verilerine göre Toshiba’nın piyasa değeri 1,7 trilyon yenin (15,8 milyar ABD doları) biraz üzerinde seyrederken; Japon Nikkei gazetesi, CVC’nin yüzde 30 prim teklif ettiğini söyleyerek, teklifin Toshiba’ya 20 milyar dolardan biraz daha fazla değer vereceğini öne sürdü.

Toshiba İcra Kurulu Başkanı Nobuaki, Toshiba’ya katılmadan önce CVC’nin Japonya biriminin başkanı olarak görev yapıyordu. Bu nedenle Nobuaki’nin satın alma görüşmelerinde etkili olabileceği söyleniyor.