İnsanları Ay ve Mars’a götürecek olan uzay gemisinin prototipi, uçuş testinde başarılı oldu , hbrler.com

SpaceX’in yeni nesil uzay aracı Starship’in (Yıldız Gemisi) prototipi 150 metrelik uçuş testini başarıyla geçti. İnsansız bir şekilde yapılan denemede araç yerden yükseldikten sonra ayaklarını açarak geri iniş yaptı. Starship’te kullanılacak Raptor adlı motorun, gelecekte insanları Ay ve Mars’a götürmesi planlanıyor.

“MARS GERÇEKÇİ BİR HEDEF”

Raptor motoru için bir yıldır yeni bir test yapılmamıştı. Test uçuşundan kısa bir süre sonra Twitter’da paylaşımda bulunan Elon Musk, “Mars gerçekçi bir hedef” dedi.

100 KİŞİYİ TAŞIYABİLECEK

Sıvı metan ve sıvı oksijenle çalışan Raptor motorunun gelecekte dünya dışı yolculuklarda kullanılması hedefleniyor. Starship’te bu motorlardan altı adet bulunacak. Uzay aracı tek seferde 100 kişiyi taşıyabilecek. Dünyanın yer çekimini yenebilmesi için Starship’i başka bir araç yörüngeye taşıyacak. Super Heavy (Süper Ağır) adlı bu araçta da 31 adet Raptor motoru bulunacak.

MİLYARDERLER SIRAYA GİRDİ

NASA, 2020’lerde insanları Ay’a götürmek için üç potansiyel araç belirlemişti. Starship de onlardan biri. Japon milyarder Yusaku Maezawa, Ay’ın etrafında bir tur atmak için Starship’ten bilet alanlar arasında bulunuyor. SpaceX’in sahibi Elon Musk, insanları “gezegenler arası bir tür haline dönüştürme vizyonu” için Mars’ı kolonileştirmeyi hedefliyor.