Ulusal Uğraş destanın tarihi şahidi: Mahmut Nedim Efendi Konağı, hbrler.com

Kurtuluş Savaşı periyodunda Şanlıurfa’yı işgal eden Fransızların karargah olarak kullandığı Mahmut Nedim Efendi Konağı, ortadan 101 yıl geçmesine karşın duvarındaki mermi ve şarapnel izleriyle Ulusal Çaba’ya ışık tutuyor. Atatürk Mahallesi’nde 1903 yılında yılında klasik mimariyle tasarlanan Mahmut Nedim Efendi Konağı, İngilizlerin akabinde Urfa’yı işgal eden Fransızlar tarafından karargah olarak kullanıldı.

Halkın büyük çabasıyla 11 Nisan 1920’de Fransız işgalinden kurtarılan Urfa’da, Ulusal Gayret’in simgesi haline gelen tarihi konak, Şanlıurfa Valiliğince 12 yıl evvel onarımı yapılarak “Kurtuluş Müzesi”ne dönüştürüldü.Kentin kurtuluş uğraşına ışık tutan müzede, Ulusal Çaba’ya katılanların yakınlarından temin edilen kılıç, tabanca, makineli tüfek ve giysilerin yanı sıra İstiklal madalyalarına ilişkin örnekler, mektuplar, kurtuluşa öncülük eden ve “Onikiler” olarak anılan kentin o dönemki ileri gelenlerinin yöresel kıyafetli balmumu heykelleri yer alıyor.

Müze Sorumlusu Zeynep Yılmaz, AA muhabirine, Kurtuluş Savaşı devrinde Fransızların karargah olarak kullandığı Mahmut Nedim Efendi Konağı’nın gayretin sembolü haline geldiğini söyledi. Konağın Şanlıurfa’nın yüz akı olduğunu, bundan 101 yıl evvel Şanlıurfa’nın kahraman yiğitlerinin bir destan yazdığını tabir eden Yılmaz, şöyle konuştu “Şanlıurfa’nın gayretinin simgesi haline gelen Mahmut Nedim Efendi Konağı, gelecek kuşaklara aktarılması için valilik tarafından 12 yıl evvel müzeye dönüştürüldü. Şu anda içinde bulunduğumuz yer tarihe tanıklık eden nadir bir yapı. Burası 11 Nisan Şanlıurfa’nın kurtuluş çabasının en hoş şahidi, bizler de bu şuurla yeni kuşaklara tarihi aktarmaya çalışıyoruz.”Konağın 11 Nisan 1920’de Fransız işgalinden kurtarıldığını anımsatan Yılmaz, “Konağın duvarları şehit dedelerimizin kanlarının izlerini taşıyor. Yaşanan çatışmaların ve ulusal çaba günlerinin izlerini taşıyor. Duvarlarında top, mermi ve şarapnel kesimlerinin izleri hala duruyor. Konağın etrafında Fransız güçleriyle bizim güçlerimiz ortasında yaşanan çatışmalarda bir gecede 82 gencimizin şehit olduğunu biliyoruz. Şehitlerimizin aziz anılarını yaşatmak ismine bu yer müzeye dönüştürüldü.” diye konuştu.

KONAĞIN DUVARLARINDA HALA MERMİ ÇEKİRDEĞİ ÇIKIYOR

Mahmut Nedim Efendi Konağı’nın ulusal gayret ruhunu anlatan hoş bir örnek olduğunu anlatan Yılmaz, şunları kaydetti “Konağın duvarlarındaki izler o denli besbelli ki bakan o günün çabasını fark edebiliyor. Geçenlerde duvarlarında bir mermi çekirdeği çıkardım ve müzede sergileniyor. Bizim ulu tarihimiz burada, ziyaretçilerimiz gelip görebilir. Kapımız açık, genç jenerasyonlar gelip dedelerinin cetlerinin yokluğa karşın nasıl bir çaba verdiğini görebilir. Tarihini bilmeyen milletlerin coğrafyasını diğerleri çizer. Gençlerimiz tarihi güzel öğrenmeli ve âlâ araştırmalı. Tarihi araştırmak için en düzgün yer de şu anda içinde bulunduğumuz yerdir. Buraya gelsinler o günlerin anısını, izlerini yaşasınlar. En değerlisi de kendilerinden sonra gelecek jenerasyonlara aktarsınlar”Müzeyi ziyaret eden Mehmet Taşkın, konaktan çok etkilendiğini tabir ederek, “Burada duran izler o günleri adeta yaşatıyor. Duvarlardaki mermi, şarapnel modüllerinin izleri çok büyük. Etkilenmemek elde değil. Tarihi yaşamak istiyorsanız kesinlikle buraya gelmelisiniz.” tabirlerini kullandı.