Turizm bölümünde temassız tahliller hızlandı, hbrler.com

Turizm kesiminde dijitalleşme birkaç yıldır bir trend olmasına karşın, salgın, konaklama sanayisinde, bilhassa otelciler ortasında temassız tahlillerin benimsenmesini hızlandırdı. Konaklama kesimi için tahliller sunana WeBee Platformu açıklamasına nazaran, tüm dünyada ve Türkiye’de turizm bölümü salgından önemli derecede etkilendi.

Dünyada kapanmalar ve salgın nedeniyle gerçekleştirilen kısıtlamalar hafiflemeye başlasa bile beşerler fizikî temasın potansiyel risklerinden kaygı duymaya devam ediyor. Açıklamaya nazaran, turizm dalında dijitalleşme birkaç yıldır bir trend olmasına karşın, salgın, konaklama sanayisinde, bilhassa otelciler ortasında temassız tahlillerin benimsenmesini hızlandırdı.

Dünyada değerli üniversitelerin yaptığı araştırmalara nazaran, artık otel konuklarının yüzde 73’i otele gitmeden evvel oteli araştırıyor ve düzgün yorumlara sahip olmasını bekliyor. Konukların yüzde 63’ü ise konakladıkları otel ile ortalarında daha âlâ bir bağlantı olmasını istiyor ve ortalama yüzde 60’ı ödemeden check-in’e kadar tüm süreçleri bir taşınabilir telefon üzerinden temassız olarak yapmak istiyor.

Turizmciler, pandemi devrinde hem müşterilerinin rahat etmesi ve sağlıklı formda tatillerini sürdürebilmeleri hem de çalışanlarının daha verimli ve temassız alanlarda çalışması için geliştirilen teknolojiden de takviye almaya başladı.

“İŞ AKIŞINI DİJİTALLEŞTİREREK ONLARIN HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRIYORUZ”

Açıklamada bahse ait görüşlerine yer verilen WeBee Satış Müdürü Burcu Kale, otel sahiplerinin bağlantısını, pazarlamasını ve otel çalışanının iş akışını dijitalleştirerek onların hayatlarını kolaylaştırmayı amaçladıklarını ve taşınabilir uygulamalarının, konuk seyahatinin tüm evrelerinde otel konuklarının manalı etkileşimine odaklandığını lisana getirdi.

Otel konuklarının yalnızca akıllı telefonlarını kullanarak, konakladıkları tesisin tüm hizmetlerinden, lisan pürüzüne takılmadan faydalanabildiğini aktaran Kale, konukların tüm isteklerinin cep telefonlarıyla karşılandığı için uzaklık kurallarına uygun halde konaklamaya imkan sağlandığını kaydetti.