İşte Kültür ve Turizm Bakanlığının “prestij müzesi”, hbrler.com

Çağdaş Türk müzeciliğinin kurucusu, arkeolog ve ressam Osman Hamdi Bey’in anısının yaşatıldığı Osman Hamdi Beyefendi Meskeni ve Müzesi’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “prestij müzesi” olarak düzenlenmesine karar verildi.

Kocaeli Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğünden yapılan açıklamaya nazaran, Gebze ilçesi Eskihisar Mahallesi’nde bulunan müze konut, “Kaplumbağa Terbiyecisi” isimli dünyaca ünlü tablonun sahibi Osman Hamdi Bey’in ömrüne ışık tutuyor.

Müze mesken, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ortasında 2006’de yapılan protokolle Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığına tahsis edilerek, teşhir-tanzim ve etraf düzenlemesinin akabinde galeri müze özelliği verilerek tekrar faaliyete geçti.

Daha sonra Osman Hamdi Beyefendi Konutu, 10 yıl müddetle müze olarak kullanılmak kaidesiyle Gebze Belediye Başkanlığına tahsis edildi.

Son yapılan değişiklikle Osman Hamdi Beyefendi Müzesi, Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğüne tahsis edilerek, Kocaeli Müze Müdürlüğüne bağlı ünite olarak işlevlendirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ise Osman Hamdi Beyefendi Konutu’nun “prestij müzesi” olarak hazırlanmasına karar verdi.

OSMAN HAMDİ BEYEFENDİ MESKENİ VE MÜZESİ

 • Osman Hamdi Beyefendi Meskeni ve Müzesi, Osman Hamdi Beyefendi tarafından Eskihisar’da resimhanesi, kayıkhanesi ve müştemilatıyla planlarını kendisinin çizdiği iki katlı yapı olarak 1884 yılında inşa edildi.
   
 • Osman Hamdi Bey’in 26 yıl boyunca yaz aylarını geçirdiği ve en hoş tablolarını yaptığı bu köşk, 1. Dünya Savaşı’nda karargah komutanlığına tahsis edildi.
   
 • İsmet İnönü İstiklal Savaşı’na giderken birkaç gün burada kaldı, 1933’te köşkü ziyaret etti. 1945’te resimhanenin ahşap olan üst katı yandı, koru ve binalar 1966’da tescil edildi, tamirden sonra 1987’de Osman Hamdi Beyefendi Müzesi olarak ziyarete açıldı.
   
 • Osman Hamdi Beyefendi Meskeni ve Müzesi’nin en değerli özelliklerinden biri, giriş katında bulunan ahşap kapıların tablalarına kendisinin yaptığı çiçek motifleridir.
   
 • Müze Müdürlüğü, bu kapıları, binanın onarım ve teşhir-tanzim çalışmaları tamamlanıncaya kadar muhafaza altına aldı.