Tırnak yeme hastalığı olanlar dikkat! Koronavirüs riskini arttırıyor, hbrler.com

Koronavirüsün temel bulaş sebeplerinden biri elbet yetersiz paklık, hijyen anlayışıdır. Uzmanlar koronavirüsten korunmak için gerekli 3 temel etkenin maske, toplumsal aralık ve paklık olduğunu öne sürüyor. Literatürdeki ismi onikofaji olan tırnak yeme hastalığı ise koronavirüsün daha süratli yayılmasına neden olarak bağırsaklarda parazite yol açar.

Pandemi gerilimi çeşitli hastalıklara yol açtı

Tırnak yeme hastalığının ruhsal kökenli olduğunu belirten Altınbaş Üniversitesi Dr. Öğr. üyesi İpek Ada Alver, “Pandeminin yol açtığı gerilim ve gelecek korkusunun başta tırnak yeme başta olmak üzere yara ve sivilcelerle oynama, kaşıma, saç ve kirpik yolma üzere ruhsal kökenli istemsiz dokunsal hastalıklarda artışa yol açıyor. Bu davranışlar yalnızca psikolojiyi etkilemekle kalmayıp enfeksiyonel hastalıklara yakalanma riskini de arttırmaktadır. Ellerin yıkanmadan ağza, yüze ve buruna götürülmesi ya da tırnakların yenmesi ile birlikte parmak ve tırnak ortalarına geçen virüs partikülleri hücre içerisine girip çoğalabilmekte ve kişiyi enfekte edebilmektedir. Bu da koronavirüse yakalanma mümkünlüğünü artmaktadır” sözlerini kullandı.

Tırnak yeme hastalığı kovid-19 enfeksiyonu riskini arttırabiliyor

Tırnak yeme hastalığının covid-19 enfeksiyonu riskini artırmanın yanı sıra bağırsaklarda parazit oluşumuna da neden olduğunu tabir eden İpek Ada Alver şunları söyledi: “Tırnak ortalarına dolan organik artıklar, kir, yemek artıkları, bakteri, virüs, parazit üzere mikroorganizmalar ile istenmeyen eserler ağız yolu ile alınarak hücre içerisine geçiş yapabilmekte ve geri emilim ile kana da karışarak başta karaciğer, kalp, böbrek ve beyin olmak üzere pek çok doku ve organa geçerek tüm bedeni sistemik olarak enfekte edebilmektedir. Ellerin yıkanmaması, dezenfekte edilmemesi ve tuvalet hijyenine dikkat edilmemesi, başta paraziter hastalıklar olmak üzere bağışıklık sistemini düşüren ve uzun süren tedaviler gerektiren pek çok enfeksiyonel hastalıklara sebep olabilmektedir.”

Tırnak hijyeniyle ilgili farkındalık eğitimi verilmeli

Tırnak yeme hastalığının psikoloji ve enfeksiyon hastalıkları uzmanları tarafından multidisipliner olarak kıymetlendirilmesi gerektiğini kaydeden İpek Ada Alver, “psikolojik olarak bir uzmandan dayanak alınırken enfeksiyon açısından da gerekli tetkikler yapılarak mikroorganizmaların çeşidi belirlenmeli ve vakit kaybetmek sizin tedaviye başlanmalıdır” uyarısı yaptı. Alver: “Tırnakların kısa tutulması, nizamlı el yıkanması, el hijyeniyle ilgili farkındalık oluşturulması ve eğitimler verilmesinin gerekiyor. Tırnak yeme hastalığının yanı sıra protez tırnak ve uzun tırnakların da mikroorganizmaları bulaştırmada tesirli oluyor. Uzun ve protez tırnaklar, mikroorganizmaların üremesi ve hayatta kalması için çok uygun ortamlar. Tırnakların uzun tutulması, protez tırnak takılması, çıkan ojelerin yenilenmemesi, birer mikroorganizma yuvasına dönüşmesine yol açıyor. Bu durum da başta covid-19 olmak üzere çeşitli enfeksiyonel hastalıkların yayılmasına yol açıyor” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: DHA