DSÖ doğruladı: İnsanlardan hayvanlara bulaşıyor, hbrler.com

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) Rusya Temsilcisi Melita Vujnovic, Covid-19’un insanlardan hayvanlara bulaşma ihtimalinin olduğunu belirterek, virüsün öteki hayvan tipleri üzerindeki tesirlerinin DSÖ tarafından araştırıldığını kaydetti.

Koronavirüs (Covid-19) ile çaba kapsamında dünya genelinde aşılama kampanyaları sürat kesmeden devam ederken, Dünya Sıhhat Örgütü’nden (DSÖ) Covid-19’un beşerler ve hayvanlar ortasında nasıl yayıldığı konusunda açıklama geldi. DSÖ’nün Rusya Temsilcisi Melita Vujnovic yaptığı açıklamada, Covid-19’un insanlardan kedilere, köpeklere, vizonlara, rakun köpeklerine, aslanlara ve kaplanlara bulaşabildiğini tabir etti. DSÖ’nün Covid-19’un öbür hayvanlar üzerindeki tesirlerini araştırdığını aktaran Vujnovic, “Covid-19 temel olarak beşerden beşere bulaşma yoluyla yayılıyor, ancak Covid-19 zoonotik bir virüs olması nedeniyle beşerden hayvana bulaşma bulguları bulunuyor” sözlerini kullandı.

Orta taşıyıcının şimdi tanımlanmadığını belirten Vujnovic, “Aralarında vizon, köpek, evcil kedi, aslan, kaplan ve rakun köpeklerinin de bulunduğu enfekte beşerlerle temas eden birkaç hayvanın Covid-19 testlerinde müspet sonuç tespit edildi. Virüsün öbür hayvan çeşitleri üzerindeki tesirini inceleme süreci ise devam etmektedir” dedi.

“COVID-19 HASTALARI HAYVANLARLA TEMASI SINIRLAMALI”

Covid-19 testlerinde müspet sonuç alan şahıslara evcil hayvanlarla temasını sınırlamaları tavsiyesinde bulunan Vujnovic, “Şu anda Covid-19 hastalarının ve risk altındaki şahısların evcil ve öteki hayvanlarla temaslarını sınırlamaları öneriliyor. Covid-19, insan ve hayvan popülasyonları ortasında hareket ettikçe virüsün genetik modifikasyonları meydana gelebilir ve bu değişiklikler insanları enfekte eden hastalık için potansiyel sonuçlara yol açabilir” dedi.

Vujnovic ayrıyeten, başka potansiyel hayvan rezervuarlarını tespit etmek ve gelecekteki salgınlardan kaçınmak için hangi hayvanların virüse en hassas olduğunu anlamanın değerli olduğuna dikkat çekti.

KAYNAK: İHA