Balık yağından 48 kat fazla antioksidan içeriyor: Krill yağı, hbrler.com

Beykent Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Kısmı Arş. Gör. Eda Balcı, balık yağı ile krill yağı ortasındaki farklardan bahsedip hangisinin daha yararlı olduğuna dair kıymetli bilgiler verdi. Balcı, balık yağının balıkların dokularından elde edilen bir yağ olduğunu ve ekseriyetle ton balığı, hamsi, ringa balığı ve uskumru üzere yağ oranı nispeten fazla olan balıklardan elde edildiğini belirtirken, krill yağının ise, Antarktika okyanusunda yaşayan karidese benzeyen küçük kabuklu bir deniz canlısından elde edilen yağ olduğunu söyledi. Balcı, Antarktika krilinin öbür balıklar üzere kirleticileri ve ağır metalleri tüketmediğinin altını çizdi.

Pek çok hastalıkları önlemek hedefiyle tüketiliyor

Balık yağında bulunan Omega 3 yağ asitleri olan EPA ve DHA’nın başta kardiyovasküler hastalıklar olmak üzere, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, enflamasyonu azaltmada, kimi psikiyatrik bozuklukların semptomlarının güzelleştirilmesinde olumlu tesirlerinin mevcut olduğu konusuna dikkat çeken Balcı, “Bu sebeple bu hastalıkları önlemek maksadıyla balık yahut balık yağı tüketimi önerilmektedir. Balık yağına alternatif olarak ise EPA ve DHA’yı içeren krill yağı, içerdiği yağ asitleri sebebiyle balık yağına emsal bir halde, başta kardiyovasküler hastalıklar olmak üzere birçok başka hastalık üzerinde olumlu tesire sahiptir. Ama krill yağındaki yağ asitleri yapısal olarak balık yağındaki yağ asitlerinden farklıdır ve bu durum, bedenin bunları kullanma halini etkilemektedir” dedi. 

   
Ağızda beğenilen olmayan balık tadına yol açıyor

Balık yağından elde edilen Omega 3’lerin trigliserit formunda bulunduğunu söyleyen Balcı, “Bu sebeple hem ağızda güzel olmayan balık tadına yol açabilmekte hem de ekşime, geğirme, yanma üzere şikayetlere sebep olmaktadır. Birebir vakitte bedenimiz trigliserit formundaki bu takviyelerden daha az oranda yararlanabilmektedir. Lakin krill yağındaki Omega 3’ler fosfolipid biçiminde bulunmaktadır. Fosfolipid yapısındaki Omega 3’lerin biyoyararlanımları, yani beden tarafından sindirilen ve emilen ölçüleri, trigliserit formunda olanlardan çok daha yüksek olduğu yapılan çalışmalarda bildirilmiştir” biçiminde konuştu. 

Balık yağına oranla 48 kat daha fazla antioksidan özelliğe sahip

Krill yağının antioksidan yapısında olduğunu ve balık yağına oranla 48 kat daha fazla antioksidan özelliğine sahip olduğunu söyleyen Balcı, “Aynı vakitte balık yağının süratli bir formda oksidatif bozulmaya eğilimi olduğu için raf ömrü krill yağına nazaran daha kısadır. Balık yağı sarı yahut altın rengindeyken, krill yağı içeriğindeki antioksidan özelliğini sağlayan astaksantin pigmentinden ötürü kırmızı renktedir” dedi.

Krill yağı ile ilgili bilimsel araştırmalar yetersiz

Krill yağının plazma EPA ve DHA konsantrasyonlarını arttırdığı, enflamasyonunu azalttığı, “kötü kolesterol” denilen LDL kolesterolünü düşürdüğü, “iyi kolesterol” denilen HDL kolesterol konsantrasyonunu ise arttırdığının da bilindiğini söyleyen Balcı, kelamlarını şu halde sonlandırdı: “Tüm bu bilgilere karşın, krill yağı ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar şimdi yetersizdir ve yan tesirleri hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır. Krill yağı nispeten yeni bir eser olduğundan sıhhat üzerindeki tesirlerini açıklayabilmek ve balık yağı ile hakikat bir formda kıyaslayabilmek için daha fazla bilimsel çalışmaya gereksinim vardır.”

KAYNAK: İHA