Kavga

6 ay önce 167

Aynı anda birden çok farklı alanda hem de sinir katsayısı oldukça fazla bir şekilde mükemmel kavga edebilen bir ülke olduk.

Basketbola bakalım sahadan çekilecek ya da bir antrenörün kulaklıkla yüksek sesle müzikle beraber maça çıkabilmesine kadar geldik. Beslenme sağlığı konu okuyo bir uzman kahvaltı yapmayın diyo öbürü ne demek kahvaltı yapmayın dilediğiniz kadar yiyin kahvaltısız gün olmasın diyerek devamında türlü iğnemelerine devam ediyor. Biri çıkıyo ekmek ye biri aman yeme o toplumu yanıltıyor zaten ilgili mercilere şikayet ettik gereği yapılacak diyor. Deprem olur saçma sapan ırkçılık söylemleri çıkagelir. Depremzedeye yardım kampanyası düzenlenir kimse doğru kişilere gideceğinden emin olmaz. Yardımı toplayan derdini ayrı anlatmaya çalışır. Siyaset ve futbol neredeyse oscar ödülü alacak konu başlıklarımız haline gelmiş durumda. Doğruda olsa söyleyenle aynı fikirde değilsek başlarız didişmeye. Çok güzel bir birimizi aşağıya çekeriz veya çekmeye çalışırız. Takdir, teşekkür, uyum sağlama, nezaket özlenen kavramlar haline gelmiştir artık. Yanyana iki araba gider didişir yaya geçidine gelir biri yol verir öbürü basar gider ya kötü bir kazaya sebep olur ya da kazanın eşiğinden dönülür. Nereden bakarsanız bakın kavga bizi aşağıya çeker yaptığının üstüne bir şey koydurmaz anlamsız hırsa neden olur. Strese sokar, stres bütün hastalıkların başlangıcıdır. Kavga etme bir dur dinle anla beğenmedin mi bir kere ama bir kere yapıcı eleştir. Ya da karşı tezini öyle bir sun ki saygı gör bir şeyler ver topluma.

10 yaşında Atakan; bilim konuşuyor, felsefe konuşuyor, yönetim şekli diyor ben okuyorum sizde okuyun diyor, yaşıtlarına akıl veriyor. Eğitim sistemini eleştirip yol gösteriyor. Gören duyan çoğunluk Atakan başlığında kavga ediyor. Sonra da neden tılsımlı kitap en çok satan listesinde yer alıyor diyoruz. Alır, sen ya kavga ediyorsun ya da saçmalıyorsun bu boşluğu gören uyanık yazarda al kitabı eline bin lira borcun mu var kitabın tılsımı cebine bin lirayı koydurur der inanırsın.

Kavgasız gürültüsüz hatta bir müddet tartışmasız yalnızca konuşarak anlaşabildiğimiz bir sakinliğe çok ihtiyacımız var. Bir duralım..

By 0,7