RETINOL VE RETİNOİD HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER, hbrler.com

Cilt bakım ürünlerinde retinol ve retinoid terimlerini görüş olabilirsiniz. Peki fark nedir? Anti-aging etkilerinde öne çıkan bu iki içeriğin birçok benzerlikleri var. A-Vitamininin farklı formları olan retinol ve retinoid, ince çizgi ve kırışıklık gibi sorunları gideriyor. Genelde cilt bakımı rutinlerinde başrolde doğal hücre yenilenmesini destekleyen retinol yer alırken, bakım ürünlerinizde yeni yeni gözümüze çarpan retinoidler de bir o kadar etkileyici. Adeta bir kuzen olarak görebileceğiniz retinol ve retinoidler birbirlerine bağlı ama aynı zamanda farklı!

Anti-aging ürünleri satın alırken retinoidleri retinol olarak satın alıyorsanız göz önünde bulundurmanız gerken pek çok etken var çünkü dediğimiz gibi esasta bu içerikler birbirinden farklı. Esasta aynı amaç için çalışan bu iki içerik güç ve etki açısından farklılıklar gösterebiliyor. Retinol ve retinoidler konuşunda uzmanlaşmak istiyorsanız aşağıda bu anti-aging mucizeleri hakkında bilmeniz gerekenleri görebilirsiniz…

RETİNOL VE RETİNOİD ARASINDAKİ FARKLAR NEDİR?

Retinoidler, içeriğinde retinol, retinyl palmitate ve retinoik asit barındıran bir A-Vitamini türevi. Bu nedenle aslında retinol, retinoidin bir tipi. Retinoid bir çatı terimi olurken, kullanımı A-Vitamininin oranını belirliyor. Retinol ise genelde retinoik asit içeriğinin daha az konsantrelerde barındıran bir cilt bakım içeriği. Retinol genelde serumlarda ve kremlerde bulunurken, yüksek konsantreli retinoidler ise bazen reçete ile satın alınabiliyor. Aralarındaki en belirgin fark ise retinolün retinoidlere kıyasla moleküler yapısı sebebiyle daha ağır çalışması. Yapı olarak retinolün ciltte retinoik aside dönüşmesi için daha uzun zaman gerekirken, retinoidler çok daha hızlı bir etki yaratıyor. Ancak bununla beraber alerjik bir yapıya sahip iseniz, retinoidler cildinizde kızarıklık, döküntü ve kuruluk da yaratabiliyor. 

RETİNOL VE RETİNOİD ARASINDAKİ BENZERLİKLER NEDİR?

Retinol ve retinoidler aynı amaç için kullanılabilir. Farklı konsantre ve yoğunluklarına rağmen kolajen üretimini destekleyen retinoid ve retinol genel olarak ciltteki hücre yenileme sürecini hızlandırıyor. Cilt yapısını düzenlemek, ışıltı katmak, ince çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltmanın yanı sıra bu iki içerik cilt tonunu eşitliyor ve gözenek görünümünü azaltıyor. Retinolün etkilerini görmeniz daha uzun sürebilir ancak her ikisi de aynı etkiyi yaratıyor. 

RETİNOL VEYA RETİNOİDİN YAN ETKİLERİ VAR MI?

Her gece retinoid içerikli bir ürün kullanmaya başlarsanız cildinizde kızarıklık ve tahriş etkisi görmeniz mümkün. Hücre yenilenmesini hızlandırdığı için cildinizin buna alışması biraz zaman alabilir. Retinoidleri ilk kullanmaya başladığınız zaman cildiniz güneş ışınlarına daha hassas olabilir bu nedenle retinoid ve retinol içerikleri genelde gece bakım ürünlerinde kullanılıyor. Eğer hamile veya emzirme dönemindeyseniz retinol veya retinoid kullanmamanız tavsiye ediliyor. 

RETİNOL VE RETİNOİDİ NASIL KULLANMALIYIZ?

Genelde birçok cilt tipi retinol ve retinoid kullanımına uygun oluyor ancak cilt hassasiyetinize göre doğru konsantreyi seçmeniz önemli. Eğer ilk defa retinol kullanacaksanız daha hafif formüllü temizleyicilere ve nemlendiricilere yönelebilirsiniz. Retinoid ve retinol için cildinize bir alışma süreci vermeniz gerekiyor bu nedenle bu içerikleri önce haftada 2 kez kullanıp cildinizi test edip daha sonra oranı artırabilirsiniz. Cildinizin toleransına göre kullanımı artırabilir veya indirebilirsiniz. Bir başka tüyo ise retinoid serumlarını nemlendiriciler ile kullanmak, böylece kızarıklık veya döküntü risklerini önleyebilirsiniz. Eğer hassas veya cilt yapısına sahipseniz yağ veya krem formlu retinol ürünlerini tercih edebilirsiniz. 

Fotogaleride sizin için seçtiğimiz retinol ve retinoid içerikli cilt bakım ürünlerini inceleyebilirsiniz…

1

Granactive Retinoid Serum, $14.40 THE ORDINARY skinstore.com

Yaşlanma belirtilerine karşı mücadele eden bu su bazlı serum, cilt tonu eşitsizliklerini ve ince çizgileri gideriyor. Retinoid kompleksinden oluşan bu hafif serum cildin elastikiyetini artırırken aynı zamanda antioksidan etkisi yaratıyor. 

Getty Images

2

Retinol Göz Kremi, 445.50 TL DR. BRANDT sevil.com.tr

Daha canlı, parlak ve genç bir görünüme sahip olmanızı sağlayan bu göz kremi içeriğinde retinol ve rubi kristal kompleksi barındırıyor. Göz çevresini gençleştirirken besleyen bu krem, retinol ile kolajen üretimini destekliyor. 

Getty Images

3

Bio Retinoid Anti-Ageing Krem, £45 REN CLEAN SKINCARE cultbeauty.co.uk

%100 doğal içeriklerden oluşan bu krem, cildinizin hücre yenilenmesini hızlandırırken aynı zamanda kolajen üretimini artırıyor. Retinoid kompleksi ile ince çizgi, kırışıklıkları gideren bu krem aynı zamanda hiyalüronik asit içeriği ile cildinizin nem bariyerlerini güçlendiriyor. 

Getty Images

4

Retinol Göz Kremi, 125 TL THE INKEY LIST sephora.com.tr

Göz çevresindeki kırışıklıkları önleyen bu krem, ekstra koruma sağlarken aynı zamanda ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltıyor. 

Getty Images

5

Retinoid Uyku Serumu, 832 TL OSKIA net-a-porter.com

Yağsız yapısı ile ince çizgilere ve kırışıklıklara karşı mücadele eden bu serum, yüksek besin oranlı retinoid kompleksi içeriyor. Kolajen üretimini desteklerken cildinizin doğal hücre yenilenmesini hızlandıran bu serum gece boyunca cildinizi onarıyor. 

Getty Images

6

Capture Youth Göz Serumu, 565 TL DIOR beymen.com

Göz çevresindeki şişliği, koyu halkaları, ince çizgileri ve kırışıklıkları hedef alan bu serum retinol içeriği ile cildinizi anında yumuşatıyor. Gözlere genç bir görünüm kazandıran bu serum aynı zamanda antioksidan etkisi yaratıyor. 

Getty Images

7

Ceramide Retinol Onarıcı Kapsül Serum, 803 TL ELIZABETH ARDEN beymen.com

Seramid ve retinol birleşimi ile ince çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltan bu kapsül serum, cilt lekelerini azaltarak parlak bir görünüm sağlıyor. 

Getty Images

8

Fresh Pressed Günlük Bakım Desteği, 255 TL CLINIQUE clinique.com.tr

Gündüz ve gece bakımı buluşturan bu ürünler sonuç olarak ince çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltıyor. Donukluk ve koyu leke gibi problemleri de çözen bu bakım ürünleri %10 oranda C-Viramini ve retinol kaynağı A-Vitamini içeriyor. 

Getty Images

9

Anti-Age Serum, 711 TL SHISEIDO sevil.com.tr

Kırışıklık ve çizgilerin görünümünü belirgin olarak azaltan bu serum cildinizi nemlendiriyor. Cildin ideal esneklik ve elastikiyetine ulaşmasını sağlayan bu serum formülündeki retinol sayesinde kırışıklıkların içten dolgunlaşmasına ve toparlanmasına yardımcı oluyor. 

Getty Images

10

Retinoid Peptide Serum, 731.67 TL PETER THOMAS ROTH peterthomasroth.com

Retinoid ve hexapeptit kompleksleri içeren bu serum, ince çizgilere ve kırışıklıklara karşı mücadele ediyor. 

Getty Images

11

Retinol ve Alp Çiçeği İçerikli Nemlendirici, 367 TL ORIGINS origins.com.tr

Yüksek seviyede saf retinol ile zenginleştirilen bu nemlendirici ince çizgi, gözenek ve eşitsiz cilt tonu görünümünü azaltıyor. Cildin nem ve ışıltısını artırmayı destekleyen bu nemlendirici cildin doğal hücre yenilenmesini hızlandırıyor.  

Getty Images

12

Kuşburnu ve Retinoid Gece Yağı, £135 VOTARY cultbeauty.co.uk

Kuşburnu ve retinoid güçlerini birleştiren bu yağ, gece boyunca cildinizde anti-ageing etkisi yaratıyor. Aynı zamanda K-Vitamini kaynağı olan avokado yağı ve domates çekirdeği yağı içeren bu yağ, ciltteki hücre yenilenmesini hızlandırıyor. 

Getty Images

13

Luna Retinollü Gece Yağı, 625 TL SUNDAY RILEY sephora.com.tr

Gece boyunca etki ederek sabahları daha eşit, aydınlık ve genç uyanmanızı sağlayan bu retinol yağı, içeriğindeki retinoik asit esteri ile gözenek ve kırışıklık görünümünü azaltıyor. Gözle görülür bir şekilde ince çizgileri, düzensiz cilt dokusunu, kahverengi lekeleri, kuruluğu ve donukluğu azaltan bu yağ aynı zamanda sakinleştirici mavi azulen ve yabani papatya esansiyel yağlarını içeriyor. 

Getty Images

14

Superstar Retinoid Gece Yağı, £67.90 PESTLE & MORTAR feelunique.com

Uykunuz boyunca cilt bakımı sağlayan bu yağ, iki farklı organik retinol içeriğine sahip. Ciltteki sebum oranlarını dengelerken aynı zamanda kolajen üretimini destekleyen bu yağ, retinoid kompleksi ile dikkat çekiyor. 

Getty Images

15

Gece Retinol Yağı, 385 TL PIXI sephora.com.tr

Gece boyunca cildinizi sıkılaştıran, ince çizgi ve gözenek görünümünü gideren bu retinol yağı aynı zamanda cilt dokusunu eşitliyor. Ciltteki nem bariyerlerini güçlendirirken pürüzsüzleştiren bu ürünü retinol koleksiyonunuza ekleyebilirsiniz. 

Getty Images