Şehir Hastaneleri ve Aşılar İçin Ödenen Paraları Artık Öğrenemeyeceğiz!, hbrler.com

Sağlık Bakanlığı bütçe giderleri tablosunda ilaç şirketlerine ödenen aşı bedelleri ile müteahhitlik şirketlerine ödenen şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedelleri artık gösterilmiyor.

Sağlık Bakanlığı Strateji Başkanlığı, 2020’nin dönem sonu ile bu yılın ocak, şubat ve mart dönemi mali tablolarını 5 Nisan’da yayımladı. 

Ancak tabloda, Mart 2021 dönemi için ‘Hastane hizmetleri bütçe gider harcamaları’nda yer alan ‘Yap-kirala-devret modeli ile yapılan hastanelerin kira ve hizmet bedelleri’ ile ‘Halk sağlığı bütçe gider harcamaları sınıfında yer alan ‘Aşılama hizmetlerine yapılan harcamalar’ yer almadı.

2020 Aralık ayına ilişkin mali tablo

5 Nisan’da yayımlanan Mart 2021 dönemine ait mali tablo

Tabloda kaldırılan bütçe gider türünde iki önemli kalem dikkat çekiyor: Sağlık Bakanlığı tarafından 2020 yılında aşı/ilaç şirketlerine aşılama hizmetleri için ödenen miktar ile müteahhitlik şirketlerine şehir hastaneleri kira ve hizmet bedelleri için ödenen miktar.

TTB: Halktan gizlediğiniz nedir, şehir hastanelerinde neler oluyor?

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, internet sitesinden yayınladığı açıklamada, aşı ve ilaç şirketlerine ödenen bedeller ile müteahhitlik şirketlerine ödenen şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedellerinin bir an önce açıklanması gerektiğini belirtti.

Açıklamanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Konu ssyal medyada da manşetdeydi