Muğla açıklarındaki sarsıntı korkuttu! Prof. Sözbilir: 7.2 büyüklüğünde sarsıntı üretebilir, hbrler.com

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Zelzele Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Ege Denizi’nde Muğla’nın Datça ilçesi açıklarında meydana gelen sarsıntılara ait konuştu. Prof. Dr. Sözbilir, ” Sarsıntı yoğunluğunun yaşandığı yerin kuzeyinde küçük bir volkan var. Bunlar, faal volkanlar seviyesinde bedellendiriliyor. Datça Yarımadası ile Gökova Körfezi’nin bulunduğu yerlerde de canlı faylar var” dedi.

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) datalarına nazaran, saat 00.54’te Ege Denizi’nde, Muğla’nın Datça ilçesinin 32 kilometre açığında 3.9 büyüklüğünde sarsıntı oldu. Yerin 7.12 kilometre derinliğinde meydana gelen zelzele Datça’da da hissedildi. Bu zelzeleden sonra tıpkı bölgede saat 13.12’ye kadar en büyüğü 4.3, en küçüğü ise 1.2 olan 21 sarsıntı daha oldu.

DATÇA YARIMADASI İLE GÖKOVA KÖRFEZİ’NİN BULUNDUĞU YERLERDE DE CANLI FAYLAR VAR

DAUM Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, sarsıntı fırtınasıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Şu an bölgede 20’nin üzerinde sarsıntı oldu. Sarsıntı yoğunluğunun yaşandığı yerin kuzeyinde küçük bir volkan var. Bunlar, faal volkanlar seviyesinde bedellendiriliyor. Ayrıyeten Datça Yarımadası ile Gökova Körfezi’nin bulunduğu yerlerde de canlı faylar var. Sarsıntıların bulunduğu bölgede Kuzey ve Güney uzanımlı olağan fay niteliğindeki faylar da var” dedi.

ZELZELE FAYLARDAN MI YOKSA VOLKANİK HAREKETLİLİKTEN Mİ KAYNAKLI?

Sarsıntının faylardan mı yoksa volkanik hareketlilikten mi gerçekleştiğinin şimdi bilinmediğini belirten Prof. Dr. Sözbilir, bu durumun yapılacak izleme sonrası tespit edileceğini kaydetti. Bölgedeki hareketliliğin Türkiye kıyılarında nereleri etkileyeceğini de belirten Prof. Dr. Sözbilir, “Bu fayların daha büyük bir sarsıntı üretmesi durumunda bilhassa Datça Yarımadası ve Gökova Körfezi üzere Bodrum kısımları etkilenebilir” diye konuştu.

EN GÜNEYDEKİ FAY 8’E VARAN ZELZELE ÜRETME POTANSİYELİNE SAHİP

Prof. Dr. Sözbilir, “Denizdeki faylar 6.8 ila 7.2 büyüklüğünde bir sarsıntı üretebilir. En güneydeki fay 8’e varan sarsıntı üretme potansiyeline sahip. Şu anki zelzeleler de rastgele bir mal ve can kaybına yol açacak sarsıntı değil” dedi.

 

KAYNAK: DHA