Mişel Avn, Esad ile deniz sınırı konusunu görüştü, hbrler.com

Lübnan ile Suriye rejimi arasında deniz sınırları meselesine ilişkin görüşme gerçekleştirildi.

Lübnan Dışişleri Bakanı Şerbil Vehbe, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın telefonda görüştüğü Esad ile deniz sınırlarının durumunu ele aldığını belirtti.

Bakan Vehbe, konuya ilişkin yerel bir televizyon kanalına açıklamada bulundu.

KARA SULARINDA EGEMENLİK VURGUSU

“Cumhurbaşkanı Avn, (Esad ile) telefon görüşmesinde Lübnan’ın kara sularındaki egemenliğine dokunulmasını kabul etmeyeceğini teyit etti.” diyen Vehbe, görüşmenin ne zaman gerçekleştiğine dair bilgi vermedi.

Vehbe, “Avn, ülkesinin deniz sınırlarına bağı kaldığı gibi Suriye’yi de müzakerelere davet ediyor.” ifadelerini kullandı.

“SURİYE’YE SALDIRMA POZİSYONUNDA DEĞİLİZ”

Lübnan ile Suriye arasındaki deniz sınırının uluslararası mahkemelere yapılacak başvuruyla belirlenebileceğini kaydeden Vehbe, “Bu dönemde Suriye’ye saldırma gibi bir pozisyonda değiliz.” diye konuştu.

Esad rejiminin resmi yayın organlarından Al-Savra gazetesi, Petrol ve Maden Kaynakları Bakanlığı’nın, Rus petrol arama firmaları Capital Limited ve East Med Amrit ile anlaşma imzaladığını duyurmuştu.

ESAD’IN RUS ENERJİ ŞİRKETLERİNİ YETKİLENDİRMESİ

Al-Savra’nın 16 Mart tarihli hbrinde, anlaşmanın “25+5 yıl şeklinde yapıldığı, 48 aylık bir keşif çalışmasının planlandığı, gerek duyulması halinde sürenin 36 ay daha uzatılabileceği, petrol veya doğalgaz bulunması durumunda da paylaşımın üretilen miktara göre yapılacağı” bilgileri yer almıştı.

Esad rejiminin Rus enerji şirketlerini Akdeniz’de petrol arama faaliyetleri için yetkilendirmesi, Suriye ile deniz sınırlarında henüz mutabakatı olmayan Lübnan’da tepkilere yol açmıştı.