İsrail’den ABD’ye sert reaksiyon: Muahede bizi bağlamaz, hbrler.com

İsrail’in Yediot Ahronot gazetesinin hbrine nazaran Netanyahu, Batı Kudüs’te Yahudi soykırımı (Holokost) olaylarının yıldönümü münasebetiyle düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Avusturya’nın başşehri Viyana’da başlayan ve ABD’nin dolaylı olarak katıldığı İran nükleer mutabakatı görüşmelerini ele aldı.

Netanyahu, “Dünyadaki en âlâ dostlarımıza (Amerikalılar) İran ile yapılacak rastgele bir mutabakatın bizi bağlamayacağını ve bu mutabakatın nükleer silahlanmasının önünü açacağını söylüyorum.” dedi.

İran ile yapılacak rastgele bir muahede İsrail’i bağlamayacağını vurgulayan Netanyahu, “Bizi bağlayan tek bir şey var o da bizi yok etmeye çalışan düşmanın komplosunu engellemektir.” tabirlerini kullandı.

Dün Viyana’da İran nükleer muahedesi görüşmeleri, Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi ismine AB Dış İlgiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Siyasi Yöneticisi Enrique Mora başkanlığında, taraf ülkelerin diplomatlarının iştirakiyle başlamıştı.

Kapsamlı Ortak Hareket Planı (KOEP) olarak isimlendirilen nükleer mutabakatın seyri ve Mayıs 2018’de tek taraflı olarak mutabakattan ayrılan ABD’nin dönüşünün ele alındığı toplantıya Almanya, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve İran’dan üst seviye yetkililer katılmıştı.

– İRAN NÜKLEER MUTABAKATI

Ortak Kapsamlı Aksiyon Planı, İran’ın nükleer faaliyetlerinin denetlenmesi ve düzenlenmesi, bunun karşılığında yaptırımların kaldırılması emeliyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunun (BMGK) daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’in yanı sıra Almanya ve AB ile İran ortasında 2015’te imzalanmıştı.

ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlardan AB’li yatırımcıların etkilenmemesi ve bu ülkeyle ticari münasebetlerin sürdürülmesi için Almanya, Fransa ve İngiltere tarafından INSTEX ismi verilen bir sistem 2019’da hayata geçirilmiş ve bu kapsamda birinci para transferi ve ticari faaliyetler de gerçekleştirilmişti.

Mutabakatla ilgili görüşmelerin yapıldığı Viyana’da mevcut iştirakçilerin son yüz yüze toplantısı Şubat 2020’de düzenlenmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 3 Nisan’da muahedenin taraflarının “ABD’nin nükleer mutabakata dönmesi konusunda” İranlı yetkililerle yaptığı toplantıdan memnuniyet duyduğunu açıklamıştı.

KAYNAK: AA