Gazeteci Ruşen Çakır: ‘İktidar Aradığı Tehdit ve Mağduriyeti Buldu’, hbrler.com

Gazeteci Ruşen Çakır, 103 emekli amiralin Montrö bildirisine ilişkin yaptığı yayında AKP’nin aradığı ‘tehdit’ ve mağduriyeti bulduğunu söyledi.

Medyascope‘ta yayınlanan videosunda “Aranan tehdit ve mağduriyet bulunmuştur” başlığını kullanan Çakır, bildirinin iktidar tarafından darbe çağrısı olarak algılandığını vurgulayarak bildiriyi hazırlayan emekli amirallerin Türkiye’de herhangi bir gücünün olmadığını, ne siyasi ne de ordu içinde herhangi bir etkilerinin bulunmadığını söyledi.

İmzacı amiraller için “Kızabilirler ama bu liste aslında bir kaybedenler listesi” diyen Çakır, AKP’nin tüm önde gelen isimlerinin bildiriye tepki gösterdiğini, bir furya halinde iktidarın sözcülerinin ve yanlılarının ne kadar demokrat ve ne kadar milli irade yanlısı olduklarını kanıtlamak için bildiriyi önlerine aldıklarını belirtti. 

İktidarın dört gözle beklediği fırsatın bu bildiriyle ortaya çıktığını savunan Çakır, “Şimdi buradan bir iç düşman yaratılıyor ama ortada gözle görülür bir şey yok” ifadelerini kullandı.

“Bu kişilerin güçleri abartılıyor, bu metne çok büyük anlamlar yükleniyor ve buradan devlet eliyle yürütülen bir kampanya var” diyen Çakır, bildiriye ilişkin açılan soruşturmaya da değinerek “Yargılanacaklar belli ki” dedi.

Ruşen Çakır’ın yayınını buradan izleyebilirsiniz