Fransa’da savaş uçağı skandalı!, hbrler.com

Mediapart internet sitesinin özel hbrine nazaran, Fransa ile Hindistan Eylül 2016’da, François Hollande’ın cumhurbaşkanlığı devrinde toplam 7,8 milyar avroluk 36 Rafale savaş uçağının satışı konusunda muahede imzaladı.

Fransız savunma şirketi Dassault Aviation’un ürettiği 36 uçağın Hindistan’a satışı, Fransa’nın o vakit kadar imzaladığı en büyük silah anlaşmasıydı.

Mutabakatla ilgili yolsuzluk savlarının medyada yer alması üzerine, Ekim 2018’de Fransa Kamu Savcılığı Hizmetlerinin mali kabahatler kolu Ulusal Finans Savcılığına, Rafale savaş uçaklarının satışıyla ilgili beklenen bir yolsuzluk uyarısı yapıldı.

Bu savlar, Fransa Yolsuzlukla Uğraş Kurumunun (AFA), Dassault’ya rutin kontrolüyle birebir vakte denk geliyordu.

AFA müfettişleri, şirkette yaptıkları kontrolde, 2017 yılı hesaplarında, “müşterilere hediye” başlığı altında girilen 508 bin avroluk bir harcamaya denk geldi.

Müfettişler, birkaç yüz dolarlık bir yemek ya da kıymetli bir saatin yolsuzluk sayılabileceği ülke maddelerine nazaran, bu harcamanın epey yüksek olduğunu belirterek, şirketten açıklama istedi.

– Naylon fatura kuşkusu

Şirket, bu faturanın, Hindistanlı Defsys Solutions şirketine 50 model uçağın 1 milyon 17 bin avroya yaptırılması siparişinin yarısı olduğu açıklamasında bulundu.

Dassault’nun kendi uçaklarının modelini niçin Hindistanlı bir şirkete yaptırdığı, neden bu harcamanın müşteriye armağan olarak kayıtlara geçtiği, bu modellerin hakikaten yapılıp yapılmadığını sorgulayan AFA müfettişleri, bu kaydın birtakım finansal hareketleri gizlemek hedefli balon bir süreç olduğundan şüphelendi.

Mediapart’ın araştırmaları, Defsys Solutions şirketinin model üretim uzmanı olmadığını, üç jenerasyondur havacılık ve savunma sanayilerinde aracı olan Gupta ailesine ilişkin bir şirket olduğunu gösteriyor.

– Faturanın kesildiği şahsa Hindistan’da yolsuzluk suçlaması

Ocak 2019’da Hindistan medyası, Rafale mutabakatında çalışan Sushen Gupta’nın, Hindistan Savunma Bakanlığından bilinmeyen evrakları aldığı bilgilerini paylaştı.

Fransız Dassault firmasına 1 milyon avroluk faturayı gönderen kişi olan Gupta, Mart 2019’da İtalyan-İngiliz AgustaWestland şirketinin Hindistan’a helikopter satışında “kara para aklama” suçlamasıyla gözaltına alındı.

AgustaWestland’den 50 milyon avro alarak, bunu Hint yetkililere rüşvet olarak dağıtma suçlamasını reddeden Gupta, kefaletle hür bırakıldı.

– AFA, yolsuzluğu hasıraltı etti

Bununla birlikte Gupta’nın tutuklanması ve hakkındaki tezlerden haberdar olan AFA, Dassault kontrolüne dair 2020’de bitirdiği raporda, model konusundan yalnızca 2 kısa paragrafta bahsetti ve olayı yargı yetkililerine bildirmeme kararı aldı.

– Rafale savaş uçakları Hindistan’da da tartışma konusu

Öteki yandan, Fransız savaş uçaklarının satışı, mutabakat yapıldığından bu yana Hindistan’da da tartışma konusu olmayı sürdürdü.

Muhalefetteki Hindistan Ulusal Kongresi (INC), kendi iktidarları periyodunda daha düşük fiyata pazarlığı yapılan uçakların, Narendra Modi’nin 2014’te iktidara gelmesinin akabinde 3 katı bedel ödenerek satın alındığını savunuyor.

Modi hükümeti, Fransız şirketle yapılan mukaveledeki zımnilik kararını münasebet göstererek, uçaklar için ödenen bedeli açıklamayı reddetmişti.