Bölgesel yasaklar geliyor! Köy-köy, ilçe-ilçe izolasyon…, hbrler.com

Son devirlerde önlem ve kurallara uyulmaması nedeniyle koronavirüs salgınının yayılma suratının artması, yine yoğunluk yaşanmasıyla birlikte bölgesel yasaklar manşete alındı. Salgının seyrine bakılarak her kente mahsus olarak risk durumuna nazaran vilayet geneli, ilçe, mahalle, sokak karantinaları ve gerekli görülmesi durumunda sokağa çıkma yasağı getirilecek.

 

 

SOKAK KISITLAMALARI

Başta İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Konya, Malatya, Şanlıurfa, Mardin ve Batman olmak üzere hareketliliğin fazla olduğu, izolasyonun sağlanamadığı kentlerdeki ilçe, semt ve mahallelerde sokağa çıkma yasağı duyuru edilecek. Zorunlu muhtaçlıklar ve istisnai durumlar dışında ilçeler ortasında geçişler kapatılacak. Risk seviyesi yüksek vilayet yahut bölgelerde hafta sonları sokağa çıkma yasağı da manşete gelebilecek.

 

 

‘BEACH’LER MERCEK ALTINDA

İçişleri Bakanlığı, 81 vilayet valiliğini kontrollerin arttırılması konusunda uyarırken, hareketliliğin en fazla olduğu cadde ve sokaklarda, toplu ulaşım alanlarında, kıyı bantları, mesire-ören yerleri ile piknik, spor ve yürüyüş alanlarında ek önlemlerin alınmasını istedi. İstanbul ve tatil bölgelerinden yansıyan tekne, kır partileri ile başta beach’ler olmak üzere plaj ve kıyılarda oluşan yoğunlukla ilgili de tedbirler arttırılacak. Toplumsal aralık kurallarının ihlal edildiği bu çeşit durumlarda, kurallara uymayanlara farklı başka para cezasının yanı sıra sorumlu şahıslara isimli süreç de yapılacak. Kurallara uymayan beach mühürlenecek, tekneler ise bağlanacak, sorumlu bireylerle ilgili de isimli süreç (2 aydan 1 yıla kadar mahpus cezası) başlatılacak.

KARANTİNAYA UYMAYANA MAHPUS

COVID-19 testi müspet çıkan ve evde karantina altında tedavisine karar verilenler için de sıkı tedbirler geliyor. Karantina kurallarının ihlal edilmesi durumunda Genel Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci hususu yeterince para cezası kesilirken, ayrıyeten hastalık yaymak hatasından da Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 195’inci unsuruna nazaran 2 aydan 1 yıla kadar mahpus cezası uygulanacak. Yasağa uymayan ve salgın hastalık yayanlara bu husus kapsamında isimli süreçler yapılıyor. TCK’nın 195’inci unsuru şu kararı getiriyor:

“Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış yahut bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasından sonra önlemlere uymayan kişi, 2 aydan 1 yıla kadar mahpus cezası ile cezalandırılır.” 

Hürriyet