ABD’yi karıştıran Trump raporu ortaya çıktı!, hbrler.com

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın seçimi kaybetmesinin üstünden aylar geçmesine karşın, hakkındaki skandalların arkası ardası kesilmiyor. Artık de Trump’ın 2020 başkanlık kampanyasında, destekçilerinin “farkında olmadan” milyonlarca doları çıkarmak için imzaladıkları formlarda evvelden işaretlenmiş kutucuklar ve bağış toplama e-postaları kullanıldığı ortaya çıktı.
 

PARA BOMBASI PATLADI

Böylece Trump destekçileri, dikkat etmeden imzaladıkları formlarda seçili kutu nedeniyle hbrleri olmadan ödeme yapmaya devam ettiler.Bu olay, Trump’ın yarışın son aylarında Demokrat aday Joe Biden’a karşı yine seçilme teklifini kovalamasına müsaade veren bir “para bombası” patlattı.

Trump’ın kampanyası ve kâr maksadı gütmeyen bir şirket WinRed tarafından izlenen ‘para bombası’ taktiği, 3 Nisan’da New York Times (NYT) tarafından yayınlanan bir haberde ortaya çıktı. Uygulama seçim kampanyalarında yasal olsa da, Ulusal Tüketici Avukatları Birliği’nin icra yöneticisi Ira Rheingold, gazeteye “haksız, etik ve uygunsuz” olduğunu söyledi.

Gazete, diğer bir uzmandan alıntı yaptı ve uzman bu çeşit “karanlık kalıp” dijital pazarlamanın siyasette “yapmamanız gereken şeyler konusunda ders niteliğinde” olduğunu söyledi.

TRUMP’IN HAZİNESİ ŞİŞİRDİ

“Para bombası”, Trump’a olumlu bir sonuç getirmedi ve seçmen koleji oylarını 306’ya 332’ye, halk oylarını da 7 milyondan fazla oyla kaybetti.NYT, ABD 2020 Seçimi sonucundan bağımsız olarak, bilhassa mali durumun kötüleştiği Eylül ve Ekim aylarında, yinelenen bağışların Trump’ın hazinesini “şişirdiğini” söyledi.

Eski ABD Lideri, “para bombası” sayesinde, “borçlu olduğu geri ödemeleri karşılamaya yardımcı olmak için” ispatlanmamış ‘seçim hileleriyle’ gayret ederken “seçimden sonra topladığı on milyonlarca doları” örtbas ederek kullandı.
 

TRUMP TEZİNİ SÜRDÜRÜYOR

Sonuçtan aylar sonra, Trump, mağlubiyetinin nedeninin büyük çaplı bir seçim sahtekarlığından kaynaklandığı tezindeki ısrarını sürdürüyor. Artık, 6 Ocak ayaklanmasını kışkırttığı suçlamasıyla ikinci azil davasında da mahkum olmadığı vakitten beri, eski ABD Lideri yine vazifeye adaylığını koyacağını belirtmişti.

Bu yüzden artık bağış aramaya devam ediyor ve bu da partideki arkadaşlarıyla sürtüşmeye yol açıyor. NYT, bağışçılara geri ödemelerin olağandışı olmadığını lakin bunun lakin, bireyler yasal sonun üzerinde bir fiyat verdiğinde yapılabileceğini bildirdi.

Haber ayrıca, Trump’ın kaybetmesinin akabinde geçen yılın sonunda Biden kampanyasının ve Demokrat kurumların 5,6 milyon dolar kıymetinde 37 bin çevrimiçi geri ödeme yaptığını da kaydetti. Bu ortada, Trump kampanyası ve Cumhuriyetçi Ulusal Komite, 530 binin üzerinde para iadesi yaparak 64,3 milyon dolar verdi.