ABD’de birinci defa koronavirüsün ikili mutasyonlu ‘Hindistan varyantı’ tespit edildi, hbrler.com

San Francisco Chronicle gazetesinin Stanford Klinik Viroloji Laboratuvarı uzmanlarına atıfla yayınladığı habere nazaran ABD’de, daha evvel Hindistan’da görülen yeni tip koronavirüsün ‘çifte mutasyona uğramış varyantının’ bulaştığı birinci hadise tespit edildi.

Bilim insanlarının verdiği bilgiye nazaran yeni suş, San Francisco Körfezi’nde yaşayan bir şahısta saptandı. Laboratuvar yetkilileri, ‘Hindistan varyantı’ ile enfekte olduğundan şüphelenilen yedi kişinin daha test edildiğini ve sonuçların beklendiğini söz etti.

Hindistan’da ikili mutasyona uğramış yeni bir varyantın saptandığı mart ayının sonundan bu yana biliniyor. Reuters ajansı, Hindistan Sıhhat Bakanlığı’na atıfla yeni tıbbın ikili mutasyona uğradığını duyurmuştu. Ajans, yetkililerin şu ana kadar birtakım Hint eyaletlerinde mutasyonların ortaya çıkması ile hastalık olaylarındaki süratli artış ortasında direkt bir temas kurmak için kâfi bilgiye sahip olmadığını yazmıştı.

Daha evvel ABD Lideri Joe Biden’ın Kovid-19 Müracaat Konseyi Üyesi Dr. Michael Osterholm, ABD’de koronavirüs enfeksiyonunun dördüncü dalgasının görüldüğünü açıklamıştı. Bu eğilimi son birkaç ayda ülkede önemli bir tehdit oluşturan birkaç yeni koronavirüs tipinin ortaya çıkmasıyla ilişkilendiren Osterholm, “Bir bakıma yeni bir salgının içinde olduğumuza inanıyorum” sözünü kullanmıştı.