ABD pandemide 4. dalgayı bekliyor, hbrler.com

CNN’e konuşan Fauci, ülke genelinde devam eden Kovid-19 aşılamasına karşın hadise sayısının günlük 60 binin üzerinde seyretmesine dikkati çekerek, “İnsanların aşılanması ile artma eğilimi gösteren Kovid-19 salgını hadiseleri ortasında neredeyse bir yarış var.” diye konuştu.

Avrupa’da görülen olay artışının ABD’de de yaşanabileceği kaygısı taşıdıklarına işaret eden Fauci, bilhassa virüsün yeni varyantının yayılma suratını dikkate alarak vatandaşları aşı olmaya ve önlemlere uymaya devam etme davetinde bulundu.

Fauci, “Biraz daha sabredin. Tekraren söylediğim üzere, Kovid-19’a karşı zaferi vaktinden evvel ilan etmenin vakti değil.” tabirini kullandı.

– ABD’nin orta batı eyaletlerindeki hadiselerde keskin artış

New York Times’ın derlediği bilgilerine nazaran, Illinois, Michigan ve Minnesota eyaletleri başta olmak üzere ABD’nin orta batı kesitlerinde Kovid-19 hadiselerinde keskin artış görüldüğü belirtildi.

Aşılama çalışmalarına karşın yetkililerin ülkede Kovid-19 salgınının 4’üncü dalga uyarısı yaptığına dikkati çekilen haberde, Michigan’da olay ve hastaneye yatırılmalarda son iki haftada iki kat artış yaşandığına vurgu yapıldı.

Minnesota ve Illinois eyaletlerinde son iki haftada günlük hadise sayısında yüzde 56’lara varan artış olduğuna işaret edilerek, Kovid-19 kontaklı hastanelere yatışlarda da yüzde 28 artış gözlendiği kaydedildi.

Birebir halde Wisconsin ve Kuzey Dakota eyaletlerinde de son iki haftada olay sayılarında yüzde 50 artış yaşandığı, ülkenin kuzey doğusundaki New York ve New Jersey bölgelerinde de olay sayısında artış bulunduğu tabir edildi.

Haberde, son iki haftada ortalama günlük hadiselerin 65 bin civarında seyrettiği belirtilerek, bunun da iki hafta öncesine kıyasla yüzde 19 artışa denk geldiği bilgisi paylaşıldı.

– CDC: İngiltere varyantı ABD’deki en baskın Kovid-19 çeşidi oldu

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi (CDC) Yöneticisi Rochelle Walensky, dün yaptığı açıklamada, İngiltere’de ortaya çıkan Kovid-19’un yeni varyantının ABD’deki en baskın virüs çeşidi haline geldiğini belirtmişti.

Walensky, ülkede son haftalardaki varak artışının bir kısmının B.1.1.7 varyantının ve öteki mutantların yayılmasından kaynaklandığını söyleyerek, “B.1.1.7″ varyantı şu anda ABD’de dolaşan en yaygın cins.” ihtarında bulunmuştu.

İngiltere’nin Kent bölgesinde 2020 Aralık ayında birinci kere tespit edilen bu yeni varyantın bulaşma suratının ve vefat oranının daha yüksek olduğu belirtilmişti.

Johns Hopkins Üniversitesinin Kovid-19 datalarına nazaran, ABD’de Kovid-19 olay sayısı 31 milyona, can kaybı da 560 bine yaklaşmış bulunuyor.

CDC’ye nazaran, ülke genelinde birinci doz aşı yaptıranların sayısı 110 milyona yaklaşırken, 64 milyondan fazla bireye de ikinci doz Kovid-19 aşısı yapıldı.

KAYNAK: AA