Altın yatırımcıları Fed tutanaklarına odaklandı, hbrler.com

Altın, ABD Hazine tahvil faizinin sabitlenmesi ve gerileyen dolar ile birlikte son haftaların en yüksek düzeyine ulaştı. Gram altın ise Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki yükselişi takip etti.

Altın yatırımcıları, Fed’in siyaset kararlarına dair ayrıntıları anlamak için en son toplantısından çıkacak tutanaklara odaklandı.

Lider Jerome Powell ve öbür şura üyeleriyse, daha düzgün bir ekonomik toparlanma beklemelerine karşın 2023’e kadar neredeyse sıfıra yakın bir faiz oranı siyaseti uygulayacaklarını belirtti.

Memleketler arası Para Fonu (IMF), global ekonomik büyüme görünümünü güncellerken, gelişmiş ve az gelişmiş ülkeler ortasındaki artan eşitsizlik konusunda uyardı.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi yüzde 1,66 düzeyinde yatay bir seyir izlerken EUR/USD kuru yüzde 0,04 düşüşle 1,1872 düzeyine geldi.

Altın, 2018’den sonraki birinci çeyreklik kaybını gerçekleştirdikten sonra, yatırımcıların global ekonomik toparlanma ve aşı gelişmelerine odaklanmasıyla, 1.700 dolar üzerinde istikrara kavuştu.

Ons altın, salı günü1.745 dolara kadar yükseldikten sonra yüzde 0,2 gerileyerek 1.739 dolar civarında seyrediyor. Gram altın ise dolar/TL ve global altın fiyatlarındaki yükselişi takip ederek 455 TL civarında bulunuyor.