21 Eylül’de okulların açılması erteleniyor mu? MEB kademeli eğitim:Hangi sınıflar okula gidecek, hbrler.com

Ulusal Eğitim Bakanlığı 2020-2021 yılı eğitim takvimini açıkladı. Öğrenciler 31 Ağustos’ta uzaktan eğitim (EBA) ile ders işlemeye başlayacak. Öğrenciler için okul zili 21 Eylül itibariyle çalacak. Binlerce veli ve öğrenci salgın nedeniyle okullarda nasıl bir eğitim sistemi uygulanacağını merak ediyor. Bilim Heyeti toplantısının akabinde Bakan Koca salgın farklı seyrederse kademeli eğitim uygulanabileceğinin sinyallerini verdi. Bakanlık okullarda uygulanacak yeni eğitim sistemi üzerinde çalışmaya devam ediyor. Ders saatlerinde değişiklik yapılması düşünülürken öğrencilerin haftada 2 gün yüz yüze eğitim alması planlanıyor. Pekala okulların açılması ertelenecek mi? İşte Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sağlık bkanı Fahrettin Koca ve okullarda son durum!

EYLÜL AYINDA OKULLAR AÇILACAK MI?

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada yüz yüze eğitime 21 Eylül’de başlanabilmesi için vatandaşlara davette bulundu. Gece gündüz çalıştıklarını vurgulayan Selçuk” Teneffüste oynanacak temassız oyunlar bile hazır. Ayrıntılara bu kadar titizlikle hazırlandığımız bu süreçte hâlâ maskesiz ve arayı hiçe sayan beşerler görmek bizleri derinden üzüyor.” dedi. “Okulları birlikte açaçağız” diyen Selçuk vatandaşları bu sorumluluğa ortak olmaya davet etti. 

 

KADEMELENDİRME TEKNIĞIYLE OKULLAR AÇILIR MI?

Sağlık bkanı Fahrettin Koca, Bilim Heyeti toplantısının akabinde okullarla ilgili açıklamalarda bulundu. Ulusal Eğitim Bakanlığı ile Bilim Kurulunun bağlantı halinde olduğunu vurgulayan Koca “ Biz, 21 Eylül’de okulların temelde açılmasından yana bir yaklaşım içerisindeyiz.” dedi. Eğitim konusunu gelecek haftalarda Ulusal Eğitim Bakanlığı ile netleştireceklerine değinen Koca “ “Genel manada 21’inde eğitimin temelde başlaması temel lakin şayet salgındaki seyir farklı seyrederse, kademelendirme yoluyla de Ulusal Eğitim Bakanlığımızla bu mevzuyu konuşarak Bilim Heyetimizin önerisi doğrultusunda bir noktaya gelinmiş olur.” dedi.

ZİYA SELÇUK AÇIKLADI MÜSAADE VERİLMEYECEK!

Ziya Selçuk, Bakanlıkta düzenlenen “MEB Asistan Programı Tanıtım Toplantısı” sonrasında basın mensuplarına açıklamada bulundu. Okullarda destekleme ve yetiştirme kursu ismi altında yüz yüze eğitime başlanıldığı savların sorulması üzerine Ziya Selçuk “Devlet ve özel okullarında 8. ve 12. sınıflar hariç, destekleme ve yetiştirme kursu ismi altında yüz yüze eğitime müsaade verilmeyecek. Aksi halde cezai müeyyide uygulanacak.”dedi.

ÖĞRENCİLERİN OKULDA KALACAĞI MÜDDET UZAYABİLİR

Hürriyet’te yer alan habere nazaran öğrencilerin okula geldiği gün sayısı azalacak. Ders saatleri 40 dakikadan 30 dakikaya indirilecek. Fakat öğrencinin okulda kalacağı müddetin uzaltılması da Bakanlığın manşetinde yer alıyor. Örneğin öğrenci okulda 6 saat kalıyorsa 8, 7 saat kalıyorsa bu müddetin 9 saate çıkarılması planlanıyor. Yüz yüze eğitim iki güne düşürülünce, okula gelen çocuklara daha fazla bilgi transferi sağlanması için öğrencilerin okulda daha uzun müddet vakit geçireceği konuşuluyor. Anasınıfı ve birinci sınıflar bu planlamanın dışında tutuluyor

“NE YAPSAK EKSİK KALIR”

Açıklamasının devamında uzaktan eğitime her ayrıntısıyla hazır olduklarını vurgulayan Selçuk “ biz her ayrıntısıyla hazırız ve en güzelini yapacağız fakat sınıf ortamının, okul ikliminin ruhunu ekranlara üfleyemeyiz. Ne yapsak eksik kalır. Bu yüzden bizim eğitim öğretimi layıkıyla devam ettirebilmek için okullara dönmemiz, yüz yüze eğitime başlamamız lazım.” diyerek kelamlarını noktaladı.

YÜZ YÜZE EĞİTİM ERTELENEBİLİR Mİ?

MEB Bakanlığı tarafından açıklanan tarihe  nazaran okullar 31 Ağustos tarihinde uzaktan eğitime başlayacak. 21 Eylül tarihinde ise okullarda yüz yüze eğitimin yapılması planlanıyor. Salgın hastalığın seyri, olay sayısındaki artış dikkate alınarak okulların 21 Eylül’de açılması planlanıyor. Okulların açılma tarihinin ertelenmesiyle ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

2020-2021 OKULLARIN AÇILIŞ-KAPANIŞ TARİHLERİ!

Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye nazaran, okulların açılış tarihi 31 Ağustos 2020 tarihi olarak belirlendi. Okulların kapanış tarihi ise 18 Haziran 2021.

Birinci periyot orta tatili 16-20 Kasım 2020’de, yarıyıl tatili 25 Ocak-5 Şubat 2021’de, ikinci periyot orta tatili 12-16 Nisan 2021’de yapılacak.

OKULLAR DENETLENECEK!

Bakan Selçuk okullarda yüz yüze eğitimin başlayacağı tarihi duyururken okullarda yapılacak kontrollere dikkat çekmişti. “ Vakti gelince detaylı biçimde açıklayacağız” diyen Selçuk “ . Maske tedariği bakanlığımız tarafından sağlanacaktır. Okullarımızın uyması gereken hijyen standartları konusunda kılavuzu hazırlamıştık.
Bu standartların uygulaması nasıl denetlenecek? Bunlar için de 2 bin denetmenimiz şu anda alanda ve okullardalar ve her okulu gözden geçiriyorlar.” dedi.